OneLoh Product
Adaptive Desk
This desk is the inclusive learning solution that adjusts to every student’s needs in seconds. With a wide, wheelchair-friendly frame and a large range of height adjustment, it accommodates all learners with ease.
Height adjustment: 23"–43"
Optional 0°–50° surface tilt provides customization
The casters provide mobility and can be locked for stability
Adjustments do not require tools
Other Assets
| Height | 23" to 43" / 58 to 109 cm |
| Frame Length | 36½" / 93 cm |
| Frame Depth | 28" / 71 cm |
| Product Weight | 68 lb / 31 kg |
| Maximum Load | 110 lb / 50 kg 55 lb / 25 kg when tilted |
| Elbow Supports | Supports 25 lb / 11 kg |
| Adjustments | No tools required |
| Table Colors | 3 colors |
| Argentina | Yes |
| Aruba | Yes |
| Bahamas | Yes |
| Barbados | Yes |
| Bermuda | Yes |
| Bolivia | Yes |
| Bonaire | Yes |
| Brazil | Yes |
| Chile | Yes |
| Colombia | Yes |
| Costa Rica | Yes |
| Curacao | Yes |
| Dominican Republic | Yes |
| Ecuador | Yes |
| El Salvador | Yes |
| Guatemala | Yes |
| Honduras | Yes |
| Jamaica | Yes |
| Mexico | Sí |
| Nicaragua | Yes |
| Panama | Yes |
| Paraguay | Yes |
| Peru | Yes |
| Puerto Rico | Yes |
| Trinidad | Yes |
| Uruguay | Yes |
| USA | No |
Base
- Choose between casters and stationary feet for your base.
- The desk’s base frame is wide and spacious.
- The frame is wide enough to accomodate powered wheelchairs and large.
- The desk’s base frame is wide and spacious.
- The frame is wide enough to accomodate powered wheelchairs and large.
Height adjustment
-Offers variability in learning position for improved posture and physical activity outcomes. Angle adjustment enables ergnomic and visual access to materials and devices.
-Foot activated continuous height adjustment from 23-43".
-Foot activated continuous height adjustment from 23-43".
Choice of width
- Choose between a narrow 32" x 24" surface width and a wider 40" x 24" surface width.
- The narrow 32" x 24" surface width fits efficiently into limited classroom spaces.
- The narrow 32" x 24" surface width fits efficiently into limited classroom spaces.
Choice of surface colors
The desk surface is durable and cleanable. Choose between maple, black and gray for a surface with raised edge or maple and gray for a surface with plain edge.
Tilt
- The optional 0-50° continuous surface tilt provides customization for learning activities in seated and standing positions.
- To adjust the desk surface tilt angle, depress the hand lever on the front corner and lift or lower the desk surface to the desired angle.
- To adjust the desk surface tilt angle, depress the hand lever on the front corner and lift or lower the desk surface to the desired angle.
Mobility
- The mobile base adapts to dynamic classroom environments.
- Casters provide mobility and can be locked for stability.
- The alternative stationary feet provide a stable base and are the same height as the casters.
- Casters provide mobility and can be locked for stability.
- The alternative stationary feet provide a stable base and are the same height as the casters.