OneLoh Product
Adaptive Tricycle
Biking is more than just recreational; it’s therapeutic. We know the health benefits that come with cycling, especially for children with disabilities – improved leg strength, posture, balance and range of motion. We’ve also seen how it helps their socialization and their engagement with friends and family. Adaptive tricycles help non-ambulatory people experience the joy and freedom of independent movement.
Adjustable Backrest Angle
Carbon Fiber Drive Belt
Variable Pedal Resistance
Front Basket
Available in 5 Colors
Other Assets
| Material | Aluminum |
| Shipping Dimensions | 50 x 32 x 25" |
| Wheels | Small 12" Quick release Medium 15" Quick release Large 18" Quick release |
| Weight Capacity | Small 56 kg (125 lbs) Medium 114 kg (250 lbs) Large 140 kg (310 lbs) |
| Product Weight | Starting at 65 lbs (35 kg) |
| Seat Center to Extended Pedal | Small 12 - 22" Medium 19 - 28" Large 25 - 36" |
| Argentina | Yes |
| Aruba | Yes |
| Bahamas | Yes |
| Barbados | Yes |
| Bermuda | Yes |
| Bolivia | Yes |
| Bonaire | Yes |
| Brazil | Yes |
| Chile | Yes |
| Colombia | No |
| Costa Rica | Yes |
| Curacao | Yes |
| Dominican Republic | Yes |
| Ecuador | Yes |
| El Salvador | Yes |
| Guatemala | Yes |
| Honduras | Yes |
| Jamaica | Yes |
| Mexico | Yes |
| Nicaragua | Yes |
| Panama | Yes |
| Paraguay | Yes |
| Peru | Yes |
| Puerto Rico | Yes |
| Trinidad | Yes |
| Uruguay | Yes |
| USA | No |
Backrest Angle
In this new model, the backrest can be positioned vertically or reclined from 7½° to 15°.
Carbon Fiber Drive Belt
The drive belt will not rust or stretch and will last at least five times longer than a bicycle chain.
Variable Pedaling Resistance
The adjustable brake can provide drag or lock the wheels for a safe transfer. Remove the rear and front wheels and lower the backrest for easy transport.
Seat Depth
Seat depth is easily adjusted with a knob underneath.
Handlebar Options
Choose a conventional style handlebar or a loop handlebar for greater adjustability.
Push Handle Choice
The push handle can be ordered with or without a caregiver brake. It allows the caregiver to assist the user and control the tricycle’s speed. Rear steering can be ordered with or without the caregiver brake, enabling a caregiver to help steer the tricycle from behind while giving the user a sense of independence.