OneLoh Product
MPS Car Seat
The Special Tomato Large Multi-Positioning Seat (MPS) Car Seat offers a special needs car seat for larger and older children! The special needs car seat provides proper seating support for your child that has been crash tested and is safe for use in the car. There are multiple seat cushions, back cushions & headrests to choose from!
Cushion Options
5-Point Harness
Tool-Free Adjustments
Other Assets
| Seat Depth | 6" (15.2 cm) |
| Seat Width | 7" (17.8 cm) |
| Hip Flex Angle | -15° - +15° |
| Maximum User Weight | 80 lbs (36.3 kg) |
| Seat to Footrest | 6" - 16" (15.2 cm - 40.6 cm) |
| Target User Age | 9 months - 12 years |
| Target User Height | 28" - 37" (71.1 cm - 94 cm) |
| Top of Back Cushion | 11" - 16" (27.9 cm - 40.6 cm) |
| Top of Head Cushion | 18" - 23" (45.7 cm - 58.4 cm) |
| Argentina | No |
| Aruba | Yes |
| Bahamas | Yes |
| Barbados | Yes |
| Bermuda | Yes |
| Bolivia | Yes |
| Bonaire | Yes |
| Brazil | No |
| Chile | No |
| Colombia | No |
| Costa Rica | Yes |
| Curacao | Yes |
| Dominican Republic | Yes |
| Ecuador | Yes |
| El Salvador | Yes |
| Guatemala | Yes |
| Honduras | Yes |
| Jamaica | Yes |
| Mexico | Yes |
| Nicaragua | Yes |
| Panama | Yes |
| Paraguay | Yes |
| Peru | Yes |
| Puerto Rico | Yes |
| Trinidad | Yes |
| Uruguay | No |
| USA | No |